Teen-Fest, o deschidere a Teatrului Excelsior către adolescenţi

Print Friendly
Actualitatea | Autor: B-Critic | 20 septembrie 2016 |

EXCELSIOR TEEN-FEST, ediţia a II-a, 25 septembrie - 1 octombrie 2016
PROGRAM:

Sâmbătă, 24 septembrie 
18:00 - 19:00 Teens in the spotlight: Oraşul ascuns, regia Vlad Cristache, moment interactiv de teatru tânăr - trupele Brainstorming, As, Vague, OKaua (BNR, Parcul Moghioroş, Parcul Tineretului, Parcul Alexandru Ioan Cuza - IOR) 
Duminică, 25 septembrie 
18:00 - 19:00 Teens in the spotlight: Oraşul ascuns, regia Vlad Cristache, moment interactiv de teatru tânăr - trupele Brainstorming, As, Vague, OKaua (BNR, Parcul Moghioroş, Parcul Tineretului, Parcul Alexandru Ioan Cuza - IOR) 
18:00 - 19:30 Deschiderea TEEN-FEST 
Teen Attitude: Aproape de John Cariani, regia Vlad Cristache, Teatrul Tineretului Piatra Neamţ (Teatrul Excelsior, Sala Mare) 
Luni, 26 septembrie 
11:00 - 14:00 Atelierele TEEN-FEST: Atelierul de fotografie Oraşul ascuns cu Zomir Dimovici (Teatrul Excelsior, Sala Mică) 
16:00 - 19:00 Atelierele TEEN-FEST: Atelierul de creative writing Oraşul ascuns cu Ana Agopian (Teatrul Excelsior, Sala Mică) 
16:00 - 19:00 Atelierele TEEN-FEST: Atelierul de coregrafie Oraşul ascuns cu Sandra Mavhima (ArCuB, Sala Lipscani) 
16:30 - 17:00 Lansare de carte - Pisica verde (Centrul de teatru educaţional Replika
17:00 - 18:00 Teen Attitude: Pisica verde de Elise Wilk, regia Bobi Pricop, Teatrul Luceafărul, Iaşi (Centrul de teatru educaţional Replika
19:00 - 21:30 Teen Attitude: Columbinus de Stephen Karam şi PJ Paparelli, regia Horia Suru, Teatrul Municipal Baia Mare (Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Atelier) 
Marţi, 27 septembrie 
11:00 - 14:00 Atelierele TEEN-FEST: Atelierul de fotografie Oraşul ascuns cu Zomir Dimovici (Teatrul Excelsior, Sala Mică) 
16:00 - 19:00 Atelierele TEEN-FEST: Atelierul de creative writing Oraşul ascuns cu Ana Agopian (Teatrul Excelsior, Sala Mică) 
16:00 - 19:00 Atelierele TEEN-FEST: Atelierul de coregrafie Oraşul ascuns cu Sandra Mavhima (ArCuB, Sala Lipscani) 
17:00 - 18:30 Teen Attitude: Exploziv de Elise Wilk, regia Andrei Măjeri, Teatrul Naţional Craiova (Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Mică) 
19:00 - 21:00 Reborn Classics: Jocul de-a vacanţa de Mihail Sebastian, regia Dragoş Alexandru Muşoiu, Teatrul de Comedie Bucureşti (Teatrul de Comedie, Sala Nouă) 
19:00 - 20:00 Teens in the spotlight: spectacol de teatru tânăr - Orchestra Titanic, trupa The SnooP din Baia Mare (Teatrul Excelsior, Sala Mare) 
Miercuri, 28 septembrie 
11:00 - 14:00 Atelierele TEEN-FEST: Atelierul de fotografie Oraşul ascuns cu Zomir Dimovici (Teatrul Excelsior, Sala Mică) 
16:00 - 19:00 Atelierele TEEN-FEST: Atelierul de creative writing Oraşul ascuns cu Ana Agopian (Teatrul Excelsior, Sala Mică) 
16:00 - 19:00 Atelierele TEEN-FEST: Atelierul de coregrafie Oraşul ascuns cu Sandra Mavhima (ArCuB, Sala Lipscani) 
17:00 - 18:30 Teen Attitude: Emancipare, un spectacol de Radu Iacoban, Teatrul de Comedie (Teatrul de Comedie, Sala Nouă) 
18:00 - 19:00 Teens in the spotlight: Oraşul ascuns, regia Vlad Cristache, moment interactiv de teatru tânăr - trupele Brainstorming, As, Vague, OKaua (BNR, Parcul Moghioroş, Parcul Tineretului, Parcul Alexandru Ioan Cuza - IOR) 
19:00 - 20:30 Teen Attitude: Avioane de hârtie de Elise Wilk, regia Cristi Juncu, UNATC (Teatrul Excelsior, Sala Mare) 
19:00 - 21:30 Teen Social: Poveşti la Replika - Poveşti dictate 
19:00 În cuvintele tale, regia Radu Apostol, Asociaţia Culturală Replika şi ANPBR 
20:30 Carte: prezentarea cărţii Chemarea monstrului de Patrick Ness, Editura TREI, Bucureşti, 2015 (traducere: Roxana Gamarţ) 
21:00 Film: selecţie scurtmetraje 
Joi, 29 septembrie 
11:00 - 14:00 Atelierele TEEN-FEST: Atelierul de fotografie Oraşul ascuns cu Zomir Dimovici (Teatrul Excelsior, Sala Mică) 
16:00 - 19:00 Atelierele TEEN-FEST: Atelierul de creative writing Oraşul ascuns cu Ana Agopian (Teatrul Excelsior, Sala Mică) 
16:00 - 19:00 Atelierele TEEN-FEST: Atelierul de coregrafie Oraşul ascuns cu Sandra Mavhima (ArCuB, Sala Lipscani) 
17:00 - 18:00 Reborn Classics: Hamlet, un spectacol de Alina Berzunţeanu, Richard Bovnoczki, Peter Kerek - Unteatru Bucureşti (Unteatru) 
18:00 - 19:00 Teens in the spotlight: Oraşul ascuns, regia Vlad Cristache, moment interactiv de teatru tânăr - trupele Brainstorming, As, Vague, OKaua (BNR, Parcul Moghioroş, Parcul Tineretului, Parcul Alexandru Ioan Cuza - IOR) 
19:00 - 20:30 Teen Attitude: Bucureştiul meu, spectacol colectiv, regia Adelaida Zamfira, UNATC (Teatrul Excelsior, Sala Mare) 
19:00 - 21:30 Teen Social: Poveşti la Replika - Poveşti de care te fereşti 
19:00 Maskar [Între], regia Radu Apostol, Asociaţia T.E.T.A., Asociaţia Urbanium, Asociaţia Reper 21, Asociaţia Culturală ADO 
20:30 Carte: prezentarea cărţii Negru ca abanosul de Salla Simukka, Editura TREI, Bucureşti, 2016 (traducere: Ioana Filat) 
21:00 Film: selecţie scurtmetraje 
Vineri, 30 septembrie 
11:00 - 14:00 Atelierele TEEN-FEST: Atelierul de fotografie Oraşul ascuns cu Zomir Dimovici (Teatrul Excelsior, Sala Mică) 
16:00 - 19:00 Atelierele TEEN-FEST: Atelierul de creative writing Oraşul ascuns cu Ana Agopian (Teatrul Excelsior, Sala Mică) 
16:00 - 19:00  Atelierele TEEN-FEST: Atelierul de coregrafie Oraşul ascuns cu Sandra Mavhima (ArCuB, Sala Lipscani) 
17:00 - 18.30  Teen Attitude: iHAMLET, regia Catinca Drăgănescu, Asociaţia Punctart (Teatrul Excelsior, Sala Mare) 
19:00 - 21:00 Teen Attitude: Anul dispărut. 1989 de Peca Ştefan, regia Ana Mărgineanu, Teatrul Mic (Teatrul Mic) 
19:00 - 21:00 Teen Social: Poveşti la Replika - Poveşti de pus la colţ 
19:00 Copii răi, regia Alex Mihăescu, Asociaţia Culturală ADO 
20:00 Carte: prezentarea cărţii Minunea de R.J. Palacio, Editura Arthur, Bucureşti, 2013 (traducere din limba engleză şi note: Iulia Arsintescu) 
20:30 Film: selecţie scurtmetraje 
Sâmbătă, 1 octombrie 
11:00 - 12:00 Atelierele TEEN-FEST: Oraşul ascuns, instalaţie [showcase] (Teatrul Excelsior, Sala Mare) 
17:00 - 18:00 Teen Attitude: #minor, un spectacol de Bogdan Georgescu, Teatrul Naţional „Radu Stanca” şi Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu (Unteatru) 
18:00 - 19:00 Teens in the spotlight: Oraşul ascuns, moment muzical, creaţie colectivă - trupele Brainstorming, As, Vague, OKaua, direcţie Raluca Stratulat, Alexei Ţurcan, Bogdan Gugu (Piaţa Universităţii, Platoul Statui) 
19:00 - 21:00 Teen Social: Poveşti pentru adultul meu 
19:00 Faţă de drepturi, regia Radu Apostol, Asociaţia Culturală Replika 
20:00 Carte: prezentarea cărţii Cele trei feţe ale lunii de Sally Gardner, Editura Art, Bucureşti, 2013 (traducere: Cristina Elena Gogâţă) 
20:30 Film: selecţie scurtmetraje 
19:30 - 21:30 Închiderea TEEN-FEST 
 #TEENSPIRIT, spectacol colectiv, Teatrul Excelsior (Teatrul Excelsior, Sala Mare)

În perioada 25 septembrie – 1 octombrie va avea loc în București Teen-Fest, unul dintre cele mai importante evenimente culturale dedicate adolescenților, organizat de Teatrul Excelsior. Aflat anul acesta la cea de a doua ediţie, festivalul de teatru Teen-Fest este imaginat ca un periplu parcus de tineri printr-un oraş ascuns al artelor.  Punctul de plecare îl constituie spectacolul de teatru profesionist, selecţia axându-se pe două direcţii: spectacole care ating universul de procupări, probleme, teme de viaţă ale adolescenţilor – Teen Attitude şi re-citiri regizorale ale textelor din marea dramaturgie, care fac parte din programele de studiu ale adolescenţilor – Reborn Clasic.

 

afis_teen-fest-2

noname