Cele mai bune filme la marile festivaluri internaționale în perioada 2011-2018

Print Friendly, PDF & Email
Film | Autor: Nicu Ilie | 26 aprilie 2018 |

filmele câștigătoare ale trofeelor internaționale (+Gopo!) în perioada 2011-2018

2011

Oscar (Academy Award)

Discursul regelui / The King's Speech
Premiul pentru cel mai bun film străin a fost câștigat de Hævnen (Danemarca), dar în competiție s-au mai aflat producții precum Incendii, Canin și Biutiful.

Cannes

Palme d'Or: Pomul vieții / The Tree of Life, r. Terrence Malick
Marele premiu al juriului (ex-aequo): A fost odată în Anatolia, r. Nuri Bilge Ceylan, și Le gamin au vélo, r. Jean-Pierre Dardenne și Luc Dardenne

European Film Awards

Melancholia, r. Lars von Trier

Globurile de Aur

Drama: Rețeaua de Socializare / The Social Network
Comedie: The Kids Are All Right
Film străin: Hævnen

BAFTA

Discursul regelui / The King's Speech
Film străin: Barbati care urasc femeile (2009) / The Girl with the Dragon Tattoo

Berlin

Ursul de Aur: Nader și Simin, o despărțire

Veneția

Leul de Aur: Faust, r. Aleksandr Sokurov

César, France

Des hommes et des dieux
film străin: Rețeaua de Socializare

Goya

Pa negre / Pâine neagră , r. Agustí Villaronga
cel mai bun film european: Discursul regelui / The King's Speech

LUX (acordat de Parlamentul European)

Les neiges du Kilimandjaro, r. Robert Guédiguian

International Online Cinema Awards (INOCA)

Rețeaua de Socializare
film în altă limbă decât engleza: Un prophète, r. Jacques Audiard

Gopo

Eu când vreau sa fluier, fluier, r. Florin Șerban
film european: Panglica albă / The White Ribbon / Das weiße Band - Eine deutsche Kindergeschichte, r. Michael Haneke

2012

Oscar (Academy Award)

Artistul / The Artist
film străin: Nader și Simin, o despărțire

Cannes

Palme d'Or: Iubire / Amour, r. Michael Haneke
Marele premiu al juriului: Reality, r. Matteo Garrone

European Film Awards

Iubire / Amour

Globurile de Aur

Drama: Descendenții / The Descendants
Comedie: Artistul / The Artist
Film străin: Nader și Simin, o despărțire

BAFTA

Artistul / The Artist

Berlin

Ursul de Aur: Cesare deve morire , r. Paolo Taviani, Vittorio Taviani

Veneția

Leul de Aur: Pieta, r. Ki-duk Kim

César, France

Artistul / The Artist (pe listă s-a aflat și Intouchables)
film străin: Nader și Simin, o despărțire

Goya

No habrá paz para los malvados
cel mai bun film european: The Artist

LUX (acordat de Parlamentul European)

Io sono Li, r. Andrea Segre (pe listă s-a aflat și Crulic, r. Anca Damian)

International Online Cinema Awards (INOCA)

Nader și Simin, o despărțire 
film în altă limbă decât engleza: Nader și Simin, o despărțire (!)

Gopo

Aurora, r. Cristi Puiu
film european: Melancholia, r. Lars von Trier

2013

Oscar (Academy Award)

Argo
film străin: Iubire / Amour 

Cannes

Palme d'Or: La vie d'Adèle / Blue Is the Warmest Color
Marele premiu al juriului: Inside Llewyn Davis

European Film Awards

Marea frumusețe / La grande bellezza, r. Paolo Sorrentino,

Globurile de Aur

Drama: Argo
Comedie/Muzical: Mizerabilii / Les Misérables 
Film străin: Iubire / Amour

BAFTA

Argo

Berlin

Ursul de Aur: Poziția copilului, r. Cãlin Peter Netzer

Veneția

Leul de Aur: Sfântul GRA / Sacro GRA, r. Gianfranco Rosi

César, France

Iubire / Amour
film străin: Argo

Goya

Blancanieves / Albă ca zăpada, r. Ángel Durández, Jérôme Vidal, Ibon Cormenzana
cel mai bun film european: Invincibilii / Intouchables, r. Olivier Nakache, Éric Toledano

LUX (acordat de Parlamentul European)

Paradisul spulberat / The Broken Circle Breakdown

International Online Cinema Awards (INOCA)

Iubire / Amour
film în altă limbă decât engleza: Iubire / Amour

Gopo

Toată lumea din familia noastră, r. Radu Jude
film european: Motoare sfinte / Holy Motors, r. Leos Carax

2014

Oscar (Academy Award)

Cel mai bun film: 12 ani de sclavie / 12 Years a Slave
Film străin: Marea frumusețe / La grande bellezza

Cannes

Palme d'Or: Somn de iarnă (Turcia), r. Nuri Bilge Ceylan
Marele premiu al juriului: Minuni / Le meraviglie, r. Alice Rohrwacher

European Film Awards

Ida (Polonia)

Globurile de Aur

Drama: 12 ani de sclavie / 12 Years a Slave
Comedie: Scandal in stil american / American Hustle
Film străin: Marea frumusețe / La grande bellezza

BAFTA

12 ani de sclavie / 12 Years a Slave

Berlin

Ursul de Aur: Bai ri yan huo / Black Coal Thin Ice (China), r. Yi'nan Diao

Veneția

Leul de Aur: Un porumbel cugetând pe o ramură / En duva satt på en gren och funderade på tillvaron, r. Roy Andersson

César, France

Băieții și Guillaume, la masă! / Les garçons et Guillaume, à table!
film străin: Paradisul spulberat / The Broken Circle Breakdown

Goya

cel mai bun film european: Iubire / Amour

LUX (acordat de Parlamentul European)

Ida, r. Pawel Pawlikowski

International Online Cinema Awards (INOCA)

Ea / Her, r. Spike Jonze (SUA)
film în altă limbă decât engleza: La vie d'Adèle / Blue is the Warmest Color

Gopo

Poziția copilului, r. Cãlin Peter Netzer
film european: Iubire / Amour, r. Michael Haneke

2015

Oscar (Academy Award)

Omul Pasăre sau Virtutea nesperată a ignoranței / Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance), r. Alejandro G. Iñárritu,
film străin: Ida (Poland)

Cannes

Palme d'Or: Dheepan, r. Jacques Audiard
Marele premiu al juriului: Saul fia / Fiul lui Saul, r. László Nemes

European Film Awards

Tinerețe / Youth, r. Paolo Sorrentino

Globurile de Aur

Drama: 12 ani de copilărie /  Boyhood
Comedie: The Grand Budapest Hotel
Film străin: Leviathan (Rusia)

BAFTA

12 ani de copilărie / Boyhood

Berlin

Ursul de Aur: Taxi (Iran) , r. Jafar Panahi (a fost nominalizat și Aferim!, r. Radu Jude)

Veneția

Leul de Aur: Desde allá / From Afar, r. Lorenzo Vigas

César, France

Timbuktu
film străin: Mami / Mommy (Canada) , r. Xavier Dolan

Goya

Mlaștina / La isla mínima
cel mai bun film european: Ida

LUX (acordat de Parlamentul European)

Urok / Lecția (Bulgaria), r. Kristina Grozeva, Petar Valchanov

International Online Cinema Awards (INOCA)

Under the Skin, r. Jonathan Glazer
film în altă limbă decât engleza: Deux jours, une nuit, r. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne

Gopo

Closer to the Moon, r. Nae Caranfil
film european: Marea frumusețe / La grande bellezza

2016

Oscar (Academy Award)

Spotlight
film străin: Saul fia / Fiul lui Saul

Cannes

Palme d'Or: Eu, Daniel Blake / I, Daniel Blake (au fost nominalizate și 3 filme turnate în România: Bacalaureat, r. Cristian Mungiu, Sieranevada, r. Cristi Puiu, și Tony Erdmann)
Marele premiu al juriului: Doar sfârșitul lumii / Juste la fin du monde

European Film Awards

Toni Erdmann, r. Maren Ade

Globurile de Aur

Drama: The Revenant / Legenda lui Hugh Glass
Comedie/Muzical: Inside Out
Film străin: Saul fia / Fiul lui Saul

BAFTA

The Revenant / Legenda lui Hugh Glass

Berlin

Ursul de Aur: Fuocoammare / Fire at Sea, r. Gianfranco Rosi

Veneția

Leul de Aur: Ang babaeng humayo / Women who Left , r. Lav Diaz

César, France

Fatima
film străin: Omul Pasăre sau Virtutea nesperată a ignoranței / Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Goya

Truman
cel mai bun film european: Mustang (Turcia), r. Deniz Gamze Ergüven

LUX (acordat de Parlamentul European)

Toni Erdmann, r. Maren Ade (Germania/Austria/Romania)

International Online Cinema Awards (INOCA)

Carol, r. Todd Haynes
film în altă limbă decât engleza: Fiul lui Saul

Gopo

Aferim!, r. Radu Jude
film european: Leviathan (Rusia)

2017

Oscar (Academy Award)

Cel mai bun film: Lumina lunii / Moonlight
Film străin: Clientul / Forushande (Iran)

Cannes

Palme d'Or: Pătratul / The Square, r. Ruben Östlund
Marele premiu al juriului: 120 de bătăi pe minut /120 battements par minute

European Film Awards

Pătratul / The Square, r. Ruben Östlund

Globurile de Aur

Drama: Lumina lunii / Moonlight
Comedie: La La Land
Film străin: Elle

BAFTA

La La Land
cel mai bun film străin: Saul fia / Fiul lui Saul

Berlin

Ursul de Aur: Despre trup și suflet / On Body and Soul (Ungaria). Între nominalizați a fost și Ana, mon Amour, r. Călin Peter Netzer.

Veneția

Leul de Aur: Forma apei / The Shape of Water

César, France

Elle
film străin: Eu, Daniel Blake / I, Daniel Blake (între nominalizări s-au aflat Bacalaureat, r. Cristian Mungiu, și Tony Erdmann)

Goya

cel mai bun film european: Elle

LUX (acordat de Parlamentul European)

Regele Belgiei / King of the Belgians

International Online Cinema Awards (INOCA)

Lumina lunii / Moonlight 
film în altă limbă decât engleza: Toni Erdmann, r. Maren Ade

Gopo

Sieranevada, r. Cristi Puiu
film european: Saul fia / Fiul lui Saul, r. László Nemes

2018

Oscar (Academy Award)

Forma apei / The Shape of Water , r. Guillermo del Toro
film străin: O femeie fantastică / Una Mujer Fantástica (Chile)

Cannes

-

European Film Awards

-

Globurile de Aur

Drama: Trei panouri publicitare lângă Ebbing, Missouri / Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Comedie: Lady Bird
Film străin: Aus dem Nichts / In the Fade

BAFTA

Trei panouri publicitare lângă Ebbing, Missouri / Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Film străin: Slujnica / Handmaiden, r. Chan-wook Park

Berlin

Ursul de Aur: Nu mă atinge-mă / Touch Me Not, r. Adina Pintilie (O altă româncă, Ioana Uricariu a luat premiul de debut cu Lemonade)

Veneția

-

César, France

120 de bătăi pe minut / 120 battements par minute, r. Hugues Charbonneau
film străin: Fără iubire / Nelyubov / Loveless, r. Andrey Zvyagintsev

Goya

The Bookshop, r. Isabel Coixet
cel mai bun film european: Pătratul / The Square

LUX (acordat de Parlamentul European)

-

International Online Cinema Awards (INOCA)

Strigă-mă pe numele tău / Call Me by Your Name
film în altă limbă decât engleza: 120 de bătăi pe minut / 120 battements par minute

Gopo

Un pas în urma serafimilor / One Step Behind the Seraphim, r. Daniel Sandu
film european: Despre trup și suflet / On Body and Soul